Er du nysgjerrig på samisk samtidslitteratur? Tom for strøm på mobilen? Eller kanskje du bare har behov for en pust i bakken? Ta turen innom festivalbiblioteket på Márkomeannu, vel!
Nordland fylkesbibliotek og Sametinget arrangerer festivalbibliotek på den samiske festivalen Márkomeannu 27.–29. juli.
I festivalbibliotekets telt kan du oppleve litterære arrangementer, bla i aktuelle samiske bøker og dagens aviser, lade mobilen, benytte deg av gratis wifi, spille brettspill, tegne eller bare slappe av.
Åpningstider og program finner du lenger ned på siden.
Disse kommer til festivalbiblioteket
De unge slampoetene Ánná Káisá Partapuoli og Ida Helene Benonisen er ofte politiske i sin poesi. Til årets Márkomeannu har de laget et bestillingsverk som framføres under åpningen av festivalen. De møter forfatter og tidligere festivalsjef Sigbjørn Skåden til litterær samtale i festivalbiblioteket.
Camilla Tranås Kristiansen kommer fra Helgeland, og har nylig debutert som forfatter med kampskriftet Ja tænk om det blir heilt stille, utgitt på Nálaga Tjállaga. Forfatteren leser dikt fra boka og møter litteraturformidler Päivi Alanen til samtale.
Den lulesamiske kunstneren og musikeren Ronja-Katrin Larsen har skrevet forordet i boka. Hun gjester også festivalbiblioteket med et musikalsk innslag.
I tillegg blir det lesestund på samisk og norsk for barna.
Åpningstider
Festivalbiblioteker har følgende åpningstider:
Torsdag | 18–20 |
Fredag og lørdag | 11–18 |
Program
Fredag | 12.00: Lesestund for barn |
14.00: Slampoetene Ida Helene Benonisen og Ánná Káisá Partapuoli i samtale med forfatter Sigbjørn Skåden | |
Lørdag | 12.00: Lesestund for barn |
14.30: Diktlesing, samtale og musikalsk innslag med forfatter Camilla Tranås Kristiansen og kunstner og musiker Ronja-Katrin Larsen |
Om Márkomeannu
Den samiske festivalen Márkomeannu arrangeres årlig på Gállogieddi på norsk side av Sápmi. Festivalen har en klar samisk profil, og Márkomeannu presenterer samiske artister, kunstnere og kulturutøvere fra hele Sápmi på festivalen. Programmet er variert og du finner både musikk, visuell kunst, scenekunst, litteratur, seminarer, idrett, vandringer, marked, barneprogram og ungdomsprogram på festivalen.
Du kan lese mer om festivalen og se det fulle festivalprogrammet på Márkomeannu sine nettsider.
God festival!